“Dumlupınar Üniversitesi ve Şaphane Meslek Yüksekokulu Tanıtımı“

“Dumlupınar Üniversitesi ve Şaphane Meslek Yüksekokulu Tanıtımı“

Dumlupınar Üniversitesi

Şaphane Meslek Yüksekokulu

Üniversitemizi ve Meslek Yüksekokulumuzu tercih edecek tüm üniversite adaylarını heyecanla bekliyoruz, 29 Temmuz- 3 Ağustos tarihleri arasında internet sitemizi ziyaret etmeden tercihlerini yapmamanızı tavsiye ederiz.

"Geleceğinizi düşünüyoruz ve sizler için özveriyle çalışıyoruz."

Dumlupınar Üniversitesi’ne bağlı olarak Şaphane Meslek Yüksekokulumuz, Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nun 14.02.1994 tarih ve 94.5.332 sayılı kararı ile açılmıştır.1994-1995 öğretim yılında Kaynakçılık ve Elektrik programları ile eğitim ve öğretime başlamıştır. 1995-1996 yılında da bu programlara muhasebe programı da ilave edilmiştir. Yeterli öğretim elemanının olmayışı, çevrede sanayi tesislerinin ve Yüksekokul’daki atölye ve teknik donanımın yetersiz olması nedeniyle 1995-1996 öğretim yılında Kaynakçılık programına,  2001-2002 öğretim yılında Elektrik Programlarına yeni öğrenci kaydı yapılmamıştır.

Açılışından günümüze kadar Kaynakçılık Programı,  Elektrik Programı, Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulama Programı, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Programı, İşletme Yönetimi Programı, Büro Yönetimi ve Sekreterlik Programı, Bankacılık ve Sigortacılık, Yerel Yönetimler, Lojistik ve Halkla İlişkiler Programından olmak üzere 3000'in üzerinde öğrenci mezun olmuştur. Meslek Yüksekokulumuzda halen 800 kayıtlı öğrenci bulunmakla birlikte, eğitim-öğretime devam eden aktif öğrenci sayısı 602'dir.

Yükseköğretim Kurulu Yürütme Kurulu toplantısında 2547 sayılı Kanun’ un  2880 sayılı Kanunla değişik 7/d-2, 7/h maddeleri uyarınca  Yüksekokul bünyesinde İşletme Normal Öğretim Programı, aynı kanunun aynı maddeleri ve  3843 sayılı kanunun 4. maddesi uyarınca 2005-2006 Eğitim-Öğretim yılında ise İşletme (İÖ) ve Büro Yönetimi ve Sekreterlik (NÖ), 2007-2008 Eğitim-Öğretim yılında ise Büro Yönetimi ve Sekreterlik (İ.Ö.), 2008-2009 Eğitim-Öğretim yılında ise Bankacılık ve Sigortacılık (N.Ö.) Programlarına yeni öğrenci kayıtları yapılmıştır. 2009-2010 Eğitim-Öğretim yılında ise Bankacılık ve Sigortacılık (İ.Ö.) Programına, 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılında da Lojistik ve Yerel Yönetimler (N.Ö.-İ.Ö.) programlarına öğrenci alımı yapılmıştır. Son olarak 2014.2015 Eğitim Öğretim yılında Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programına (N.Ö.) öğrenci alımı yapılmıştır.

Meslek Yüksekokulumuzda İkinci Öğretim Programları yalnızca Bankacılık ve Sigortacılık ve Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı Programlarında sürdürülmektedir ve toplam öğrenci kontenjanımız 375'dir.

İlçemiz bünyesinde 2016-2017 eğitim-öğretim yılından itibaren kullanılmaya başlanılacak, TOKİ'ye ait 2. etap konutlarında bulunan yeni binalarda faaliyet gösterecek olan KYK İslamoğlu Kız Öğrenci Yurtları; Şaphane Meslek Yüksekokulumuz öğrencilerinin barınma ihticanını 5 yıldızlı otel konforuyla 328 kız öğrencimizin barınma ihtiyacını karşılayabilecek kapasitededir.

Aşağıda İdari Alanları ve Eğitim Alanları belirtilen hizmet binamıza ek olarak daha önce İlköğretim okulu olarak kullanılan ve kullanım dışı bırakılan okul binası Şaphane Belediyesi Başkanlığının öncülüğünde ve büyük bir kısmı bu Belediye tarafından yapılan, Şaphane Dostel A.Ş. ve hayırsever kişilerin de katkısıyla restorasyonu bitirilerek; 2004-2005 eğitim öğretim yılı başında; hizmete açılmış ve yeni yapılan ek hizmet binası 30/04/2008 tarihinde  hizmete açılmıştır. Eğitim her iki hizmet binasında da sürdürülmektedir.

Sosyal ve kültürel amaçlı toplantı ve gösterileri için Okulumuz hizmet binasında 210m2’lik bir Konferans Salonumuz ve ayrıca yeni hizmet binamızda 25 m2’lik bir toplantı salonumuz mevcuttur. Bunun dışında Şaphane Belediyesine ait sinema salonundan her zaman faydalanmak suretiyle öğrenciler ihtiyaçlarını gidermektedirler.

Meslek Yüksekokulumuzdaki Programlarımız;

  • Bankacılık ve Sigortacılık Programı
  • Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Programı
  • Lojistik Programı
  • Yerel Yönetimler Programı
  • Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı

Güçlü Akademik Kadro

Öğretim kadromuzu doktora mezunu, doktorasına yapan, yüksek lisans mezunu ve yüksek lisansını yapan; sürekli çalışan, gerek akademik çalışmalarla ve gerekse güncel kurslarla kendini yenileyen zengin ve güçlü bir öğretim elemanı ekibi oluşturmaktadır. Öğretim elemanlarımız ulusal ve uluslararası hakemli dergilerde yayınlanan makalelere, ulusal ve uluslararası sempozyumlarda sunulan bildirilere sahiptirler.

Üstün Dikey Geçiş Sınavı (DGS)  Başarısı

Dikey Geçiş Sınavında Türkiye 20.’si çıkararak ODTÜ İşletme Bölümüne öğrenci yerleştiren Yüksekokulumuz, Dikey Geçiş Sınavı başarı yüzdesinde de iddialı bir konumdadır. Lisans Yerleştirme Sınavı ile 4 yıllık fakültelere yerleşemeyen öğrencilerimiz Dikey Geçiş Sınavı ile 4 yıllık fakültelere geçme imkânı bulmaktadır. Yüksekokulumuzun öncelikli amaçlarından birisi bu yönde isteği ve çabası olan öğrencilerimize destek olmak ve onları lisans öğrencisi yapmaktır. Bu amaçla Yüksekokulumuzda, Şaphane Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile yapılan işbirliği çerçevesinde DGS’ye yönelik kurslar düzenlenmekte ve öğrencilerimizin bu konudaki bilgi ve motivasyonları yüksek tutulmaktadır. Meslek Yüksekokulumuzda ortalama DGS sonuçlarına göre sınava giren öğrencilerimizin yaklaşık % 10’luk kısmı sınavı kazanmış ve 4 yıllık düzeyde eğitim veren fakülte ve yüksekokullara kayıtlarını yaptırmıştır.

Zengin Fiziksel Olanaklar

Yüksekokulumuz 3 hizmet binasında 8 derslik, 3 bilgisayar laboratuarı ve 1 konferans salonu ile birlikte öğrencilerimizin hizmetindedir. Yüksekokulumuz eğitim salonlarımızın tamamında bilgisayar ve projeksiyon cihazı ve bunlara ilave amfilerimizde ses sistemi de bulunmaktadır. Teknolojinin bizlere sunduğu en son imkânlar kullanılarak öğrencilerimiz çağın gerekleri doğrultusunda yetiştirilmektedir. Yüksekokulumuzda zengin içeriğe sahip bir kütüphane de bulunmaktadır. Kampüs alanımızda öğrencilerimizin sportif faaliyetlerini gerçekleştirdikleri ortak kullanımlı basketbol ve voleybol sahası mevcuttur. Ayrıca öğrencilerin uygun fiyatlardan yararlanabildiği Belediye’ye ait halı saha da mevcuttur.

Sosyal, Sportif, Mesleki ve Kültürel Aktivitelerimiz

Meslek Yüksekokulumuzda öğrencilerimize kaliteli eğitim ve öğretim verebilmenin gayreti yanı sıra, voleybol, basketbol, futbol ve masa tenisi turnuvaları düzenleyerek sportif faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz. Öğrencilerimizin mesleki donanımlarını geliştirebilmek için mesleki geziler ve seminerler düzenliyoruz. Yine meslek yüksekokulumuzda kültürel ve sosyal donanımın günümüzdeki önemini iyi bildiğimiz için sinema, tiyatro, şiir dinletisi v.b. akitivitelerle yalnızca mesleki donanımlı değil, sosyal ve kültürel donanımı yüksek bireyler yetiştirmek için çalışıyoruz.

Doğayla İç İçe Bir Öğrencilik Hayatı

Akdağ’ın eteklerine kurulmuş olan Şaphane ilçesi, bizlere doğayla iç içe bir yaşam sunmaktadır. Her an kuş seslerini duyabileceğiniz bu şirin ilçe, geniş ormanlık alanlara sahiptir.

İslamoğlu KYK Kız Öğrenci Yurdu

Şaphane’de Kredi ve Yurtlar Kurumunun yurt olarak kullandığı eski binalar değiştirilerek, TOKİ tarafından yapılarak öğrencilerimizin kullanımına devredilen 328 kız öğrenci kapasiteli yeni yurt binaları ile neredeyse tüm 1. Sınıf öğrencilerimizin ihtiyacına karşılık verecek bir kapasiteye kavuşulmuştur ve yeni eğitim-öğretim döneminde 2. sınıf öğrencileri de barındıracak İslamoğlu  KYK Yurdu 2016-2017 eğitim-öğretim yılında kullanılmaya başlanılacaktır. OSYM tercih klavuzunda İslamoğlu KYK Kız Öğrenci yurdu bulunmaktadır.

Özel Yurt ve Apart Seçenekleri

Şaphane'de Milli Eğitim Bakanlığı onaylı özel yurtlar ve apartlar da ayrıca öğrencilerimizin ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

 

Üniversitesimiz Tanıtım Videosuna Aşağıdaki Linkten Ulaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=y6-9TZThrd4

Son Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2016, Salı